Význam telesných cvičení pre rozvoj duševných vlastností a osobnosti

„Nemyslím si, že existuje lepšia kvalita, tak dôležitá pre úspech akéhokoľvek druhu, ako kvalita vytrvalosti. Tá prekoná takmer všetko, dokonca aj prírodu.“ John D. Rockefeller

Čo je fascinujúce na dnešnej dobe? Obrovské množstvo ufňukaných padaviek, ktoré za nič nemôžu. Len všetci naokolo. Tá neskutočne správna a skutočná mentalita nedostatku. Je to Slovenský sen. Pardon problém. Ach keby som len mohol, ale nedá sa preto a preto.

uvodna stranka martin bratko

Veríte že sa to dá inak?

Ja áno. Uveril som. Každý môže. A jedna z ciest, ktorá k tomu vedie, je šport. Šport je spravodlivý a ukáže ti skutočné zrkadlo. Predstavte si nadaného športovca, ktorý fakt na sebe pracuje. Jeho výhry a prehry nie sú nikdy náhodné. Šport je skutočne spravodlivý. Je to jedna veľká škála návykov, ktoré z teba spravia skutočne lepšieho človeka. Preto najlepšia možná vec čo rodičia môžu spraviť pre svoje deti, je viesť ich k športu. Keď deti pochopia časom tú podstatu stáleho sebazdokonaľovania, naučia sa už od nízkeho veku na sebe pracovať a stane sa to pre nich hlboko zakorenený návyk. Neskôr je vždy ťažšie, ale nie nemožné! Získajú vlastnosti, ktoré sú v dnešnej dobe žiadané a aj keby so športom skončili, tak im ostanú. Ja si tieto vlastnosti viem veľmi dobre pomenovať a práca na nich nie je pre mňa len doplnok, ale priamo si ich uvedomujem. Tým že, časom prežívam náročnejšie situácie alebo robím ťažšie tréningy, vstávam skôr a viac pracujem, tým tieto vlastnosti precvičujem ako sval a rastú.

Tým že budeš cvičiť, otužovať, vstávať skoro, jesť zdravo a prekonávať sa, získaš vlastnosti ako je: vôľa.

Dokážeš niečo urobiť a ovládať to len pomocou povelu z mozgu. Cvičíš ju tým že prekonávaš niečo čo sa ti nechce spraviť lebo je to náročné alebo nepríjemné. Napríklad vstať skoro a ísť cvičiť alebo okúpať sa v ľadovej vode a podobne. Pozor! Aj vôľa sa dá unaviť prílišným zaťažovaním. Nie vždy sa dá efektívne použiť, ale vždy sa dá preniesť do iného odvetvia. To znamená že, keď si schopný prekonávať sa k nepríjemným činnostiam jedného druhu, tak to zvládneš aj napríklad v práci alebo vo svojom podnikaní rovnako efektívne.

Opozícia vôle je ľahostajnosť

Tá ťa bude presviedčať – nesprav to a nakoniec prejde k naozaj dômyseľným dôvodom prečo to nespraviť. Je to tiež povel z nášho mozgu. Nie je to náš vlastný hlas. Je to akýsi ochranný systém, ktorý nemá rád zmeny a vytvára iluzorný pocit že je to zlé . Je však nežiadúci. Ak chcete niečo dosiahnuť a mať výsledky, musíte ho zabiť. To sa dá len postupným tréningom. Môže sa to zdať ako bolesť. No je to len zdanie. Je to skutočná výhra a nastavenie mysle víťazov. V takejto mysli sa môžu tvoriť nápady, na ktorých keď pracujete, zmenia váš osud. Je to nastavenie a presvedčenie samého seba.

uvod

Ďalšia vlastnosť je Sila

Je to vnútorná hnacia energia, ktorá dobíja aj vlastnosť ako vôľa. Je to akýsi horiaci oheň. Dá sa dobíjať vlastnými emóciami a dá sa nasmerovať na svoje ciele. Nemusí to byť len vášeň. Každá emócia ma svoj vlastný náboj, ktorý dokáže rozdúchať oheň. Niektoré sú také silné že miesto ohňa máš v sebe ohnivé tornádo. Opozícia je depresia a pocit že nič nemá cenu. Kradne ti energiu. Je to len prezlečená ľahostajnosť. Sila sa dá krásne programovať správnymi myšlienkami a emóciami. Keď že sme vo veľkej miere emocionálne bytosti viac ako logické, tak emócie nám dajú oveľa viac sily. Po tretie svätá disciplína. Všimli ste si ako to zapadá? Opakovanie činnosti každým dňom aj keď je náročná, bolestivá či nepríjemná.

Opakovanie činnosti každým dňom aj keď je náročná, bolestivá či nepríjemná

V každej činnosti aj v tej ktorú miluješ nájdeš tieto prekážky hlavne v prípade že ju chceš posunúť na vyšší level. Je to však spôsob ako rásť, tak že je to požehnanie. Bez disciplíny by to vlastne ani nemalo cenu. Keď vykonáš činnosť jeden krát, tak to je skutočne zbytočné. Bez disciplíny nerastie ani vôľa ani sila. Ani nič iné. Nič by nevyrástlo. Ani budovy. Bez nej by sme boli stále v praveku. So silou a vôľou rastie aj schopnosť disciplíny. Opozícia nedisciplinovanosť (tiež ľahostajnosť) ti bude vravieť – dnes sa na to vykašli. Však urobíš to zajtra. Dnes si taký a taký a neviem čo. Ak to prekonáte, tak môžete práve dnes podať skvelý výkon. Dať svoj personal record v tréningu, napísať skvelý článok alebo čokoľvek, čo mu sa venuješ. Požiadaj svoju vôľu cez emóciu. Nemôžeš prehrať. V kalistenike sa snažím ovládnuť svoje telo, ale aby som toho bol schopný, musím ovládnuť najprv seba. Vždy to začína na duševnej úrovni. Ako keď architekt naplánuje budovu.

martin bratko cvicenie

Majestátna vytrvalosť

Schopnosť pokračovať aj keď je cestá dlhá a náročná a či bolestivá. Je to kráľovská schopnosť vodcov. Tam kde iní nevidia nádej, oni pokračujú a veria. Nakoniec vždy dosiahnu cieľ. Aj keď na ňom pracujú 20 rokov. Nie je čo viac dodať iba nikdy sa nevzdaj!

Opozícia vzdať to (ľahostajnosť)

Čiže slabé ciele a motivácia. Už to trvá dlho a je to nepríjemné. Poznáte to? Držíte diétu týždeň a stále som schudol len 1kg. Kašlem na to. Najprv si treba upratať v hlave. Až potom sila, vôľa a disciplína rastú aby živili ostatné vlastnosti. Decentná trpezlivosť. Je to schopnosť správne rozlíšiť kedy je projekt zrelý na to, aby bol vypustený von, aby zasiahol srdcia ľudí silou ako Poseidon. V skratke pracovať kým tvoja práca nebude dokonalá a neponáhľať sa. Podobné ako vytrvalosť a predsa iné. Opozícia uponáhľanosť. (ľahostajnosť poctivo pracovať lebo si zabudol prečo to robíš) Napríklad pri cvičení cvičiť postupne a časom ťa to prestane baviť tak preskočíš na veľmi ťažký cvik, ktorý len odflákaš alebo ti zdravotne ublíži a nakoniec sa na to vykašleš.

Na ktorú stranu zameriate pozornosť, tá bude vyhrávať.

Či už vôľa, sila, disciplína, vytrvalosť, trpezlivosť alebo iné vlastnosti, vždy začínajú v duševnej rovine. Tam si ich naplánujeme a ako o nich pravidelne rozmýšľame a uvažujeme tak ich získavame. Vieme porovnávať. Boli sme obdarení dualitou a keď v tom máme jasno tak si vytvoríme pravidlá, aké sami chceme. Odmena je už len samotný pocit keď to dokážem a trest keď sa zachovám nesprávne.

Aj tieto vlastnosti ti šport vie dať.

Schopnosti môžeš aplikovať aj v iných stránkach života a nikto ti ich už nezoberie. Tak isto viete prirovnať všetky vlastnosti k opačnému extrému a získať ich tréningom. Vždy sa dozvieme že opakom bude ľahostajnosť a ľahostajnosť je iné meno pre lenivosť. Lenivosť je smrť, vedie nás k tomu, aby sme si každý deň sadli niekde do kresla a nič nerobili. Nepripomína vám to niečo? To vás rovno môžu hodiť do starého železa. Vôľou zdvihneme ruku ale zároveň sa držíme pri živote ako kliešte keď treba.