Cvičenie na gymnastických kruhoch

V dnešnej dobe sa v školách celkovo gymnastika cvičí ledva 2-3 hodiny za celý školský rok. Toľko trvá rozohriatie a rozcvička profesionálneho gymnastu pred tréningom… V tomto článku priblížim bežným ľudom, čo sú to tie gymnastické kruhy.

Kruhy sú elegantné náčinie, kedysi sa používali na školách na každej hodine telesnej výchovy. Dnes tlačené do úzadia, tvoria akési ozdoby v starých školských telocvičniach, kde na ne sadá prach. Ako by ich aj mohli využívať, keď naša mládež je v takej zlej kondícií, že možno každý piaty chlapec spraví ledva kliky. Ako by vôbec mohli pomyslieť na kruhy?

Pritom je to nenahraditeľná pomôcka. Kruhy sú malé a šikovné, no nesú v sebe celú posilňovňu. Je to skutočne tak! Prispôsobíš si ich výšku podľa potreby a odcvičíš každý jeden sval. Dokonca ich môžeš použiť aj na rozcvičku. Kreativite sa medze nekladú. Na kruhoch odcvičíš viac ako sto cvikov. Možno aj viac ako 200! To žiadny iný stroj v posilňovni nedokáže a ak si dostatočne šikovný, môžeš si vymyslieť ďalšie. Jednoznačne lepšiu a lacnejšiu pomôcku, ktorá tak komplexne precvičí telo, nezoženieš. Skutočne preveria tvoje sily. Ale pozor – nie je to len lacná topshop náhrada, ktorá to odmaká za teba. Ukážu ti tvoje slabé miesta. Musíš naozaj cvičiť a to veľa ľudí nerád počuje. Ak si sa na nich rozhodol cvičiť, tak môžeš začať aj ako úplný začiatočník. Krásne sa dá prispôsobiť obtiažnosť, aby si to zvládol bez bolesti. Ak nemáš nápady, tak som si dovolil pripraviť môj videonávod zložený z troch častí. Všetky cviky nasledujú za sebou logicky a poznám dôvody, prečo som ich tak zoradil. Prvá časť sa venuje tomu ako spraviť dipy na kruhoch. Druhá sú zhyby a tretia je muscle up. Prvé dve časti treba kombinovať a striedať.

Kruh je symbolom nekonečna. Rovnako sa dá na nich zlepšovať do nekonečna. Vždy sa dá na nich sťažiť páka. Nakoľko to nie sú dva pevné body, ale sú na popruhoch, takže zapájaš svaly, ktoré na hrazde neodcvičíš. Rozdiel je citeľný. Každý jeden cvik je ťažší. Riadne to cítiť pri tlakových cvičeniach ako kliky a dipy. Práve vtedy majú tendenciu triasť sa najviac. Dipy sú ťažšie možno aj o viac ako 50%. Pri zhyboch to cítiť menej. Možno práve preto, že ich gravitácia ťahá dole a nemajú sa prečo až tak triasť. Aby si cvičenie na kruhoch zvládol, musíš ovládnuť trasenie. Pozri si aj moje video na úvodnej stránke ako cvičím niektoré z pokročilejších cvikov.

Okrem toho, že sa kruhy dajú použiť na milión cvikov, je na nich výnimočné to, že ich môžeš využiť prakticky kdekoľvek. Zavesíš si ich na trám alebo na strom s rovným konárom. Môže ti poslúžiť na to aj hrazda alebo stará preliezka. Keď si najbližšie spravíš prechádzku, tak sa začni obzerať a hľadaj miesta, kde by si mohol zavesiť kruhy. Určite nájdeš aj desať miest v okolí 1 km od domu. Najideálnejšie by bolo zavesiť ich na vyššie miesto ale nič sa nestane ak to tak nebude. Len budeš musieť krčiť nohy. Záleží aj od toho, aký cvik ideš cvičiť. Ak sa ti nechce von, tak v železiarstve môžeš kúpiť dve očka a pripevniť si ich o plafón a môžeš si ich kedykoľvek zložiť. Sú skladné, nezaberú žiadne miesto!.

Je to skutočne malá investícia a máš cestu na celý život a to je čistá pravda, nakoľko sa nad nimi nedá vyhrať. Vždy sa dá vymyslieť ťažší cvik. Na to aby si vedel spraviť pokročilejšie cviky, musíš sa naučiť ako zapájať celé telo, každý jeden sval. Staň sa silným monštrom čo vie napnúť každý sval na tele a vyvolať silnú svalovú kontrakciu!!

Kruhy si môžeš kúpiť aj u mňa a podporíš ma na mojej ceste… Tento článok a videonávod ti pomôže na tvojej ceste. Napíš mi alebo zavolaj a pošlem ti nové gymnastické kruhy za 35€ + poštovné.